Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να παρέμβει ο εισαγγελέας, να προστατευθούν οι φίλαθλοι !

Να παρέμβει ο εισαγγελέας, να προστατευθούν οι φίλαθλοι !

Την περασμένη εβδομάδα διεξήχθη ο αγώνας ποδοσφαίρου Β΄ Εθνικής ανάμεσα στον Θρασύβουλο και τον Αγροτικό Αστέρα, με νικητή τη φιλοξενούμενη ομάδα. Στις δηλώσεις του ο προπονητής της γηπεδούχου Γ. Φοιρός τόνισε, ότι πρώτη φορά στη ζωή του είδε ποδοσφαιριστές να διαμαρτύρονται από το πρώτο λεπτό για να πάρουν κίτρινη κάρτα, άλλαξε ποδοσφαιριστή για να ηρεμήσει την ομάδα κι αυτός αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη πριν καν παίξει δυο λεπτά. Την επόμενη ημέρα ο προπονητής της ομάδας ζήτησε από τη διοίκηση του Θρασύβουλου την αποδέσμευση 4-5 βασικών (κι απλήρωτων) παικτών και χθες υπέβαλε την παραίτησή του διότι το αίτημά του δεν έγινε δεκτό.

Ώσπου στο αθλητικό ένθετο της εφημερίδας Έθνος της Τετάρτης 13/12 έσκασε επώνυμα η είδηση: μόλις δέκα λεπτά πριν την έναρξη του συγκεκριμένου αγώνα, κάποιος πόνταρε στην εταιρεία στοιχηματισμού Betfair 40.000 ευρώπουλα στη νίκη του Αγροτικού Αστέρα. Είναι έγκυρη ή λανθασμένη η πληροφορία του συντάκτη του Έθνους; Δεν γνωρίζουμε. Ο αρμόδιος εισαγγελέας όμως δεν πρέπει να το ψάξει; Κι ο αρμόδιος υπουργός Αθλητισμού κοιμάται ακόμα ήσυχος; Ακόμα πιστεύει ότι η είσοδος των ελληνικών αγώνων ποδοσφαίρου στο στοίχημα αναβαθμίζει το άθλημα; Οι οβιδιακές μεταμορφώσεις ομάδων που νικάνε 2-0, αλλά χάνουν συστηματικά στο τελευταίο λεπτό κάθε αγώνα είναι όλες φυσιολογικές; Ή μήπως οι συντάκτες του αριστερού εξτρέμ είναι υπερβολικά καχύποπτοι;